FARMA PLCHOVICE

Ovce DORPER

Historie

Plemeno Dorper bylo vyšlechtěno v Jižní Africe ve třicátých letech minulého století křížením Perských černohlavých ovcí s berany Dorset Horn. Berani dodali plemeni Dorper rychlou růstovou schopnost potomků a velice kvalitní tělesný rámec a Perské černohlavé ovce byly zvoleny zejména pro své vlastnosti jako je neselektivní pastva, línání srsti otužilost, nenáročnost a vynikající mateřské vlastnosti. Šlechtitelský program vyústil v černohlavou (Dorper) a bílou (Dorper White) mutaci plemene Dorper. Časem se plemeno Dorper v chovu osvědčilo jako plemeno se spolehlivou reprodukční a produkční funkcí Plemeno je mimořádně vhodné k produkci masa

ringo z boku

beran DORPER

Vzhled

Dorper patří mezi tlustoocasé ovce.Oháňky jimvětšina chovatelů neponechává a kupíruje je pomocí strangulačních kroužků co nejdříve po narození jehněte. Zvířata jsou charakteristická krátkou černou nebo bílou srstí na hlavách. Těla jsou kryta srstí s podsadou podobnou krátké vlně, která vylínává. Ovce plemene Dorper se nestříhají. Těla jsou velmi dobře osvalená. Berani dosahují hmotnosti 90 až 120 kg, bahnice 50 až 80 kg.

Charakteristika

Dorper je ekonomicky výhodné plemeno které je nenáročné a má schopnosti dobrého využití obsahu krmné dávky. Není jej nutné stříhat. Jsou odolné proti nemocem. Plemeno je adaptováno v různých klimatických podmínkách. Z jatečného hlediska produkuje velmi kvalitní JUT s malým obsahem tuku a velmi nízkou mírou skopového přípachu. U jatečných beranů lze ve 105 až 120-ti dnech dosáhnout živé hmotnosti 36 kg a získat JUT 16 kg. Jehňata se rodí malá a velmi rychle přirůstají. Kůže zvaná Cape Glovers je velice kvalitní a ceněná. Výtěžek z kůže tvoří až 20% jatečného výnosu. Dorper bahnice jsou schopny bahnění v intervalech pouhých 8 měsíců (3 porody za 2 roky) s plodností 150% (2,25 jehněte za rok).

DSC_6036

stádo ovcí DORPER

Chovatelé

V Evropě se toto plemeno šíří poměrně krátkou dobu . Teprve roku 1994 se mu začalo v Německu věnovat několik chovatelů. V České republice je většina chovatelů tohoto plemene sdružena v Dorper Asociaci CZ www.dorper.biz , která je členem Světové federace národních svazů chovatelů ovcí plemene Dorper World Federation of Dorper Breeders Societies . Asociace též vede plemenou knihu tohoto plemene.